سطوح قطع عضو اندام تحتانی

سطوح قطع عضو اندام تحتانی

Toe Amputation: قطع کامل یا بخشی از یک یا چند انگشت Toe Amputation می گویند . که تقریبا 24 % از آمپوتاسیون مربوط به بیماری دیابت را تشکیل می دهد. (Trans phalangeal Amputation (Toe Disarticulation: در این ناحیه آمپوتاسیون در مفصل متاتارسو فالانژیال انجام می شود که می تواند منجر به نقص عملکرد بیومکانیکی پا شود. قطع انگشت بزرگ بر روی push off  ، راه رفتن سریع و دویدن تاثیر می گذارد و موجب گیت غیر پیشرونده می شود. برای ثبات بیشتر سعی می شود بند پروگزیمال با اینسرشن عضله فلکسور هالوسیس برویس حفظ شود. آمپوتاسیون انگشت دوم موجب بروز انگشت کج می شود.
Toe Amputation: قطع کامل یا بخشی از یک یا چند انگشت Toe Amputation می گویند . که تقریبا 24 % از آمپوتاسیون مربوط به بیماری دیابت را تشکیل می دهد.
(Trans phalangeal Amputation (Toe Disarticulation: در این ناحیه آمپوتاسیون در مفصل متاتارسو فالانژیال انجام می شود که می تواند منجر به نقص عملکرد بیومکانیکی پا شود. قطع انگشت بزرگ بر روی push off  ، راه رفتن سریع و دویدن تاثیر می گذارد و موجب گیت غیر پیشرونده می شود. برای ثبات بیشتر سعی می شود بند پروگزیمال با اینسرشن عضله فلکسور هالوسیس برویس حفظ شود. آمپوتاسیون انگشت دوم موجب بروز انگشت کج می شود.
(Transmetatarsal Amputation (TMA: تقریبا 10000 آمپوتاسیون در سطح متاتارسال  در آمریکا انجام می شود. امکان اینکه این افراد در وزن اندازی (weight bearing )  مشکل داشته باشند وجود دارد. اصولا این افراد از یک ارتز پروتز (rocker-bottom sole and a polypropylene ankle-foot orthosis (AFO)که موجب افزایش توان وزن اندازی می شود استفاده می کنند. خط بخیه فلپ غالبا در دورسال پا قرار می گیرد.
Lisfranc Amputation: در مفصل تارسو متاتارس آمپوتاسیو انجام می شود . با توجه به کشش عضلات پلنتار و از دستدادن اکستانسور ها و پرونئال ها منجر به بروز دفورمیتی اکوینوواروس می شود. انجام این آمپوتاسیون رواج ندارد.
Chopart Amputation: در مفاصل تالو ناویکولار و کالکانئوکوبوئید آمپوتاسیون انجام می شود و تنها کالکانئوس و تالوس باقی می مانند. آمپوتاسیون رایجی نیست و غالبا منجر به دفورمیتی اکوینوواروس می شود.  برای آمپوته های در سطح  Trans phalangeal،  Lisfranc و Chopart کفش هایی با فیلر و یا کفش های اصلاح شده با  spring-steel shank که تا سر متاتارس ها گسترده شده اند  ویا rocker sole  استفاده می شود تا قسمت عقب پا را در کفش نگه داشته شود.                                                                                                                                             
Syme Amputation:  آمپوتاسیون در مفصل مچ پا اتفاق می افتد و تنها پد پاشنه برای وزن اندازی بهتر نگه داشته می شود . در این سطح از آمپوتاسیون عصب پوستریو تیبیال می تواند رشد کند و موجب نروما شود . فلپ ناپایدار و ظاهر نا زیبا از دیگر معایب در این سطح عضو می باشد.
(Transtibial Amputation (BKA:    زمانی که کمتر از 20 % از طول تیبیا باقی بماند به ان short transtibial amputation می گویند . و بیشتر بر اثر تروما  و منجر به کوتاهی در بازوی حرکتی و مشکل در اکستنشن زانو  می شود. Standard Transtibial Amputation زمانی که 20- 50 % از طول تیبیا باقی می ماند ، بیان می شود . حداقل 8 سانتی متر از طول تیبیا باید حفظ شود تا یک پروتز مناسب دریافت شود. زمانی که بیشتر از 50 % از طول تیبیا حفظ شود، Long Transtibial Amputation بیان می شود و معمولا به علت به علت خونرسانی ضعیف در دیستال ساق پا توصیه نمی شود. استخوان تیبیا معمولا 1 تا 2 سانتی متر کوتاه تر از استخوان تیبیا برای جلوگیری از درد فیبولا قطع می شود. به طور کلی در قطع عضو ترنس تیبیا از یک فلپ خلفی با توجه به خون رسانی بهتر و تحمل وزن بهتر استفاده می شود. قطع عضو در سطح تیبیا مقداری برابر با 6/27 % آمپوتاسیون های مربوط به  بیماری های عروقی را در آمریکا به خود اختصاص می دهد.
(Knee Disarticulation (Through-Knee Amputation or TKA:  فراهم کردن یک سطح خوب برای وزن گیری و و بازوی اهرمی مناسب از جمله مزایای قطع عضو در این سطح می باشد. سوکت نازیبا و اختلاف در محل محور زانو  پروتزی با  زانوی پای سالم و اختلاف در فاز تعلیق گام برداری از جمله معایب این نوع آمپوتاسیون می باشد. اغلب برای کودکان جهت ادامه رشد استخوان فمور و افرادی که  توانایی دریافت پروتز را ندارند تجویز می شود.
Supracondylar Amputation:در پروسه جراحی پتلا حفظ می شود و امکان وزن گیری بهتر فراهم می شود.
(Transfemoxral Amputation (AKA:  زمانی که کمتر از 35 % از از طول فمور حفظ شود آمپوتاسیو ن فمور در سطح کوتاه بیان می شود . زمانی که 35-60 % از  طول استخوان فمور حفظ شود ، آمپوتاسیون در سطح متوسط  و بیشتر از 60%  در سطح بلند انجام شده است .  به طور کلی استامپ باید 4 تا 6 اینچ از کشاله ران  و 4 اینچ  از سطح زانو فاصله داشته باشد تا شخص بتواند یک پروتز مناسب دریافت کند.  تقریبا 8/25 %  از قطع عضو های مربوط به بیماری های عروقی ، قطع عضو در سطح فمور است که در آمریکا انجام می شود.
Hip Disarticulation: رواج زیادی نداردو به طور کلی در تومور های بد خیم ،  ضربه ها و گانگاریای وسیع  یا عفونت های گسترده انجام می شود.
Hemipelvectomy: بخش هایی از ایلیوم ، ایسکیو و پوبیس برداشته می شود. در نوع اینترنال آن اندام تحتانی حفظ می شود اما در نوع اکسترنال اندام تحتانی از دست می رود و به طور کلی ترنس پلویک آمپوتاسیون گفته می شود.نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما


SibClinics

شایسته دریافت خدمات با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت هستید.

به همین دلیل از نخستین جلسه معاینه تا ارائه خدمات پس از فروش در کنار شما هستیم.

logo-samandehi
© 2019 (sibclinics.com/). All rights reserved