توانبخشی پروتزی

مقالات و مطالب توانبخشی پروتزی
پروتز اندام فوقانی

پروتز اندام فوقانی


اجزای تشکیل دهنده پروتز اندام فوقانی : سوکت تعلیق کابل انتقال نیرو ترمینال دیوایس و اجزایی که با توجه به سطح قطع عضو جایگزین مفصل می شوند: مفصل مچ دست مفصل آرنج مفصل شانه انواع متفاوتی از پروتز های اندام فوقانی وجود دارد : پروتز های پسیو که اصولا برای زیبایی استفاده می شوند پروتز های بادی پاور که فانکشنال هستند و نیروی مورد نیاز برای حرکت را خود شخص آمپوته فراهم می کنند. پروتز هایی که انرژی مورد نیاز خود را از یک منبع انرژی خارجی فراهم می کنند . این پروتز ها قدرت ونیرو گرفتن و همچنین عملکرد را افزایش می دهند. اصطلاح پروتز مایوالکتریک به طور عمومی برای پروتز های الکتریکی به کار می رود. همچنین پروتز هایی که برای انجام فعالیت های خاصی طراحی می شوند. مانند آنچه یک ورزشکار آمپوته برای بازی بسکتبال ، والیبال یا هاکی استفاده می کند. این نوع از پروتز ها بیشتر برای شرکت فرد آمپوته در فعالیت های ویژه طراحی می شوند.


پروتز اندام تحتانی

پروتز اندام تحتانی


پروتز اندام تحتانی وسایلی هستند که برای جایگزینی اندام تحتانی ساخته می شوند و عملکرد و ظاهر عضو از دست رفته را جبران می کند. به طور کلی یک پروتز باید راحت پوشیده و در آورده شود ، وزن سبک داشته باشد ،قابل حمل و زیبا باشد. علاوه بر آن یک پروتز باید عملکرد مناسبی را از لحاظ بیومکانیک داشته باشد. در نهایت استفاده از پروتز ها به انگیره افراد بستگی دارد. در هنگام انتخاب یک پروتز باید سطح آمپوتاسیون ، شکل عضو باقی مانده و عملکرد شناختی فرد ، عملکرد های مورد انتظار بیار مانند شغل و تفریحات ، زیبایی و بدنبال آن وضعیت سلامت فرد آمپوته مورد بررسی قرار گیرد. همچنین وضعیت فیزیکی بیمار ، تعادل ، قدرت و آمادگی جسمانی بیمار باید مورد بررسی قرار گیرد. شرایط گردش خون محیطی ،، بیماری هایی مانند دیابت و بیماری های قلبی ، نقص های حسی حرکتی و وضعیت بینایی فرد باید مورد توجه قرار گیرد.


سطوح قطع عضو اندام تحتانی

سطوح قطع عضو اندام تحتانی


Toe Amputation: قطع کامل یا بخشی از یک یا چند انگشت Toe Amputation می گویند . که تقریبا 24 % از آمپوتاسیون مربوط به بیماری دیابت را تشکیل می دهد. (Trans phalangeal Amputation (Toe Disarticulation: در این ناحیه آمپوتاسیون در مفصل متاتارسو فالانژیال انجام می شود که می تواند منجر به نقص عملکرد بیومکانیکی پا شود. قطع انگشت بزرگ بر روی push off  ، راه رفتن سریع و دویدن تاثیر می گذارد و موجب گیت غیر پیشرونده می شود. برای ثبات بیشتر سعی می شود بند پروگزیمال با اینسرشن عضله فلکسور هالوسیس برویس حفظ شود. آمپوتاسیون انگشت دوم موجب بروز انگشت کج می شود.


سطوح قطع عضو اندام فوقانی

سطوح قطع عضو اندام فوقانی


Transphalangeal amputation:به از دست دادن انگشتان یا شست در سطح مفاصل بین انگشتی دیستال ، پروگزیمال یا متاکارپوفالانژیال و یا در میان گفته می شود. Transmetacarpal amputation: قطع دست در سطح متاکارپال را ترنس متاکارپال آمپوتاسیون می گویند. Transcarpal amputation:به قطع عضو در مفصل مچ دست اطلاق می شود. اصولا ترنس متاکارپالو ترنس کارپال آمپوتاسیون توصیه نمی شود. زیرا موجب کاهش عملکرد آمپوته با توجه به پروتز ها می شود. Wrist disarticulation: جدایی اندام در میان استخوان های مچ دست و استخوان های رادیال و النا اتفاق می افتد. Transradial amputation: آمپوتاسیون زیر آرنج وبه کوتاه ، متوسط و بلند تقسیم می شود. Elbow disarticulation: آمپوتاسیون در سطح مفصل آرنج انجام می شود. Transhumeral amputation: قطع عضو بالای آرنج نام دارد و با توجه به طول عضو باقی مانده ، قطع عضو کوته ، استاندارد و بلند وجود دارد. Shoulder disarticulation: آمپوتاسیون از مفصل شانه اتفاق می افتد. Interscapulothoracic disarticulation (forequarter): مفصل شانه و اسکاپولا و بخش هایی از استخوان کلاویکل برداشته می


قطع عضو

قطع عضو


بررسی شیوع قطع عضو (آمپوتاسیون ) در جهان کار ی سخت می باشد زیرا بسیاری از کشور ها آمار دقیقی از قطع عضو را اعلام نمیکنند. میزان و علت قطع عضو از یک کشور تا کشوری دیگر متفاوت است. به طور مثال در کامبودیا 5/94 % از آمپوتاسیون به علت جنگ 5/4 % به علت دیگر تروماها و 1 % بر اثر بیماری رخ می دهد . این آمار در زیمباوه به ترتیب 65 % ، 25 % و 10 % باشد. اما در امریکا این آمار به گونه ای دیگر می باشد و به ترتیب 3% ، 32% و 65% است. در دانمارک نیز بیشترین علت آمپوتاسیون یعنی 68% مربوط به بیماری می باشد و 30 % مربوط به تروما ها و 2% جنگ است. سه علت اصلی برای آمپوتاسیون مطرح می کنند. بیماری ،تروما و دفورمیتی های مادر زادی می باشد. که از میان آنها بیماری و تروما عمومی تر می باشد.
SibClinics

شایسته دریافت خدمات با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت هستید.

به همین دلیل از نخستین جلسه معاینه تا ارائه خدمات پس از فروش در کنار شما هستیم.

شعبه مرکزی : تهران ، نیاوران، خیابان شهید پورابتهاج، خیابان شهید خداوردی، انتهای خیابان شهید صادقین (17 غربی)، بیمارستان نورافشار، ارتوپدی فنی سیب    مرکز : 021-22824027
شعبه 2 : خیابان انقلاب ، روبروی پیچ شمیران ، انتهای خیابان نورمحمدی    شعبه 2 : 09210805817

© 2019 (sibclinics.com/). All rights reserved